تعداد بازدیدها:1983
Share/Save/Bookmark
پرسش های فقهی شما
پاسخ 1 > نویسنده : مرکز مطالعات وپاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم کد: 264

پرسش هاي فقهي شما

1. برخي از افراد جهت ترک يک گناه و يا عادات ناپسندي که از جهت شرعي گناه محسوب مي­شود به مراکز مشاوره مراجعه مي­کنند. در مواردي درمان، مستلزم برنامه­ريزي مرحله­اي وترک تدريجي است، آيا اين به معناي تجويز فعل حرام نمي­باشد؟

پاسخ: مشاور نبايد مجوز گناه کردن ولو به صورت اندک را بدهد اما مي­تواند به صورت کلي راه حل ترک برخي عادت­ها را که تدريجي است توضيح دهد .

2. از ضروري­ترين و اولين گام­هاي مطرح در روان درمان­گري، گرفتن اطلاعات از طريق زبان بدن (bodylanguage) فرد است که اين امر مستلزم نگاه به نامحرم (مراجعين از جنس مخالف) و دقت در تمام حرکات اوست، آيا در اين فعل از جهت شرعي اشکالي وجود دارد؟

پاسخ: نگاه به موها و بدن نامحرم به غير از وجه و کفين حرام است و نگاه به صورت و دست در صورتي که بدون آرايش و قصد لذت باشد به نظر برخي فقها مانعي ندارد از اين رو بايد رعايت مسائل شرعي در مشاوره را بنمايد.

3. بعضي­ها تو پيامک و ايميل به­زور از آدم معنويت مي­خوان! ميگن شما سوره فلان رو بخون يا ده آيه بخون اگه نخوني زنجيره ختم قرآن ما پاره مي­شه و از اين حرفا. ما چي کار کنيم؟

پاسخ: عمل به خواسته‌­ی آن­ها لازم نيست.

4. الان که دیگر شهرها دیوار و قلعه ندارند حد ترخص از کجا محسوب می شود؟ از درب منزل؟ از میدان اصلی شهر؟ از مرزبندی جغرافیایی راه و ترابری که مثلاً انتهای محدوده استحفاظی شهر را تعیین می کند؟ و آیا ملاک تشخیص حد ترخص در کلان­شهرها با شهرهای کوچک یا شهرها با روستاها و بخش­های اقماری فراوان، فرقی دارد؟

پاسخ: ملاک، آخرين خانه­هاي شهر است يعني در هنگام خروج ، مسافت را از آخرين خانه­هاي شهر شروع کند و در هنگام مراجعه ، اولين خانه­ها را ملاک قرار دهد . کارخانجات ، جزء شهر محسوب نمي­شود.      

5. با سلام متاسفانه فروشگاه­ها و شهر پر از مارک­های چینی و تقلبی شده است. به این معنا که مارک لباس­های اصل را می­گیرند، و بر روی لباس­های متفرقه و ساخت خودشان می­زنند. حال گاهی حتی در لباس هم کپی برداری شده و گاهی طرح برای خودشان است، اما از مارک تقلبی استفاده می­کنند. برای ما نیز هدیه می­آورند و برای خرید لباس برای خودمان هم مشکل داریم تا تولیدی­ای را پیدا کنیم که از لحاظ کیفیت ایده­آل و مارک لباس­های دیگر مثل آدیداس و نایک را نزده باشد. حکم شرعی خرید، حکم شرعی فروش، حکم شرعی استفاده و هدیه گرفتن، حکم شرعی هدیه دادن چیست؟

پاسخ: خريد جنس با مارک تقلبي و هديه دادن و هديه گرفتن آن حرام نيست اما فروش آن اگر خريدار، شرط مارک خاصي نموده باشد بعد از اطلاع از تقلبي بودن جنس ، مي­تواند با استفاده از خيار عيب يا خيار تخلف شرط و در مواردي از خيار غبن ، معامله را فسخ نمايد.

6. محرم و نامحرم در مراکز پزشکي

سؤال: تکليف پزشک، پرستار، و ساير پرسنل شاغل در بيمارستان­ها و مراکز درماني در رابطه با رجوع بيمار نامحرم و نياز به لمس و نگاه چيست؟

پاسخ: پزشک و پرستار و بيمار هر کدام بايد رعايت مسائل حجاب و نگاه و لمس را بنمايند و در غير موارد ضروري از لمس و نگاه خودداري کنند. و استخدام در بيمارستان يا ترس از بي­کارشدن مجوز خلاف شرع نيست.

7. حکم انجام ندادن تکاليف شرعي بعد از بلوغ

سؤال: اگر انسان از زماني كه به سن تكليف رسيده تا سن 18 سالگي مسائلي را در رابطه با نجس و پاكي و جنابت را به طور دقيق رعايت نكرده، بر اساس ندانستن مسئله نماز خوانده و روزه گرفته فعلا چه وظيفه­اي دارد ؟

پاسخ: آن مقدار از نمازهائي كه يقين دارد با وضوي باطل يا در حال جنابت خوانده‎ است بايد قضا نمايد و در رابطه با روزه اگر جنابت را نمي‎دانسته ، قضا لازم نيست اما اگر جنابت را مي‎دانسته ولي از غسل كردن براي روزه اطلاعي نداشته روزه باطل است و اگر كوتاهي از سؤال هم كرده باشد كفاره نيز بعهده­اش آمده است.

Share/Save/Bookmark
نظرات بینندگان (0 نظر تاکنون ثبت شده است )
ارسال نظر
 فصلنامه تخصصي پاسخ، پاسخي است به نيازهاي فكري و دغدغه‌هاي ديني جامعه كه در كوران شبهات و در تلاطم هجمه فرهنگي دشمن، روشنگري و راه نمايي را رسالت خويش دانسته و به مقابله با انديشه‌هاي التقاطي و انحرافي پرداخته است. «پاسخ» در گذشته با نام «صباح» منتشر مي‌شد و در حال حاضر به همت مركز مطالعات و پاسخ‌گويي به شبهات، پس از دوره‌اي فترت با رويكردي نو عرضه شده است. خط‌ مشي اصلي اين نشريه، توجه به موضوعات مهم و كاربردي در عرصه شبهات مطرح در جامعه است كه با بهر‌گيري از كارشناسان و فرهيختگان حوزوي و دانشگاهي به معرفي و نقد جريان‌هاي فكري و فرهنگي خواهد پرداخت.  پاسخ گویی روز آمد به شبهات رایج و نوپدید؛ معرفي و نقدِ روشمندِ جريان هاي شبهه افكن و مراكز توليد و توزيع شبهه؛  دفاع علمي و روشمند از اسلام، معارف اهلي بيت (عليهم السلام) و تشيع واهتمام به پاسخ گويي به ويژه به پاسخ گويي به شبهات بنيادين از جمله اهداف و سياست‌هاي «پاسخ» خواهد بود. اميد است به ياري خداوند منان، گام كوچكي در تحقق آرمان‌هاي بلند اسلام و امام و مقام معظم رهبري برداريم. سردبير
 
امیر المومنین(علیه السلام)

أى بُنيَّ! . . . أمسِك عَن طَريقٍ إذا خِفتَ ضَلالَهُ ، فَإنَّ الكَفَّ عَن حِيرهِ الضَّلالَةِ خَيرٌ مِن رُكوبِ الأهوالِ

پسر عزيزم! ... در راهى كه از گمگشتگى در آن بيم دارى ، گام مزن ؛ زيرا خود را از سرگردانىِ گمراهى نگاه داشتن ، بهتر از برنشستن بر مَركب هراس هاست.
تحف العقول، ص 69

طراحي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

  • در نوع خودش بي نظيره
  • خيلي جالبه
  • قابل قبوله
  • چنگي به دل نميزنه
Ajax Loader
تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات است. استفاده از مطالب این پایگاه باذکر منبع بلامانع است.
قم - خیابان معلم - کوچه 12جنب جامعه مدرسین -حوزه علمیه قم تلفن : 37737217-025 نمابر : 37737213-025 کدپستی : - 4466 37185