تعداد بازدیدها:1936
Share/Save/Bookmark
پرسش های فقهی شما
پاسخ 1 > نویسنده : مرکز مطالعات وپاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم کد: 264

پرسش هاي فقهي شما

1. برخي از افراد جهت ترک يک گناه و يا عادات ناپسندي که از جهت شرعي گناه محسوب مي­شود به مراکز مشاوره مراجعه مي­کنند. در مواردي درمان، مستلزم برنامه­ريزي مرحله­اي وترک تدريجي است، آيا اين به معناي تجويز فعل حرام نمي­باشد؟

پاسخ: مشاور نبايد مجوز گناه کردن ولو به صورت اندک را بدهد اما مي­تواند به صورت کلي راه حل ترک برخي عادت­ها را که تدريجي است توضيح دهد .

2. از ضروري­ترين و اولين گام­هاي مطرح در روان درمان­گري، گرفتن اطلاعات از طريق زبان بدن (bodylanguage) فرد است که اين امر مستلزم نگاه به نامحرم (مراجعين از جنس مخالف) و دقت در تمام حرکات اوست، آيا در اين فعل از جهت شرعي اشکالي وجود دارد؟

پاسخ: نگاه به موها و بدن نامحرم به غير از وجه و کفين حرام است و نگاه به صورت و دست در صورتي که بدون آرايش و قصد لذت باشد به نظر برخي فقها مانعي ندارد از اين رو بايد رعايت مسائل شرعي در مشاوره را بنمايد.

3. بعضي­ها تو پيامک و ايميل به­زور از آدم معنويت مي­خوان! ميگن شما سوره فلان رو بخون يا ده آيه بخون اگه نخوني زنجيره ختم قرآن ما پاره مي­شه و از اين حرفا. ما چي کار کنيم؟

پاسخ: عمل به خواسته‌­ی آن­ها لازم نيست.

4. الان که دیگر شهرها دیوار و قلعه ندارند حد ترخص از کجا محسوب می شود؟ از درب منزل؟ از میدان اصلی شهر؟ از مرزبندی جغرافیایی راه و ترابری که مثلاً انتهای محدوده استحفاظی شهر را تعیین می کند؟ و آیا ملاک تشخیص حد ترخص در کلان­شهرها با شهرهای کوچک یا شهرها با روستاها و بخش­های اقماری فراوان، فرقی دارد؟

پاسخ: ملاک، آخرين خانه­هاي شهر است يعني در هنگام خروج ، مسافت را از آخرين خانه­هاي شهر شروع کند و در هنگام مراجعه ، اولين خانه­ها را ملاک قرار دهد . کارخانجات ، جزء شهر محسوب نمي­شود.      

5. با سلام متاسفانه فروشگاه­ها و شهر پر از مارک­های چینی و تقلبی شده است. به این معنا که مارک لباس­های اصل را می­گیرند، و بر روی لباس­های متفرقه و ساخت خودشان می­زنند. حال گاهی حتی در لباس هم کپی برداری شده و گاهی طرح برای خودشان است، اما از مارک تقلبی استفاده می­کنند. برای ما نیز هدیه می­آورند و برای خرید لباس برای خودمان هم مشکل داریم تا تولیدی­ای را پیدا کنیم که از لحاظ کیفیت ایده­آل و مارک لباس­های دیگر مثل آدیداس و نایک را نزده باشد. حکم شرعی خرید، حکم شرعی فروش، حکم شرعی استفاده و هدیه گرفتن، حکم شرعی هدیه دادن چیست؟

پاسخ: خريد جنس با مارک تقلبي و هديه دادن و هديه گرفتن آن حرام نيست اما فروش آن اگر خريدار، شرط مارک خاصي نموده باشد بعد از اطلاع از تقلبي بودن جنس ، مي­تواند با استفاده از خيار عيب يا خيار تخلف شرط و در مواردي از خيار غبن ، معامله را فسخ نمايد.

6. محرم و نامحرم در مراکز پزشکي

سؤال: تکليف پزشک، پرستار، و ساير پرسنل شاغل در بيمارستان­ها و مراکز درماني در رابطه با رجوع بيمار نامحرم و نياز به لمس و نگاه چيست؟

پاسخ: پزشک و پرستار و بيمار هر کدام بايد رعايت مسائل حجاب و نگاه و لمس را بنمايند و در غير موارد ضروري از لمس و نگاه خودداري کنند. و استخدام در بيمارستان يا ترس از بي­کارشدن مجوز خلاف شرع نيست.

7. حکم انجام ندادن تکاليف شرعي بعد از بلوغ

سؤال: اگر انسان از زماني كه به سن تكليف رسيده تا سن 18 سالگي مسائلي را در رابطه با نجس و پاكي و جنابت را به طور دقيق رعايت نكرده، بر اساس ندانستن مسئله نماز خوانده و روزه گرفته فعلا چه وظيفه­اي دارد ؟

پاسخ: آن مقدار از نمازهائي كه يقين دارد با وضوي باطل يا در حال جنابت خوانده‎ است بايد قضا نمايد و در رابطه با روزه اگر جنابت را نمي‎دانسته ، قضا لازم نيست اما اگر جنابت را مي‎دانسته ولي از غسل كردن براي روزه اطلاعي نداشته روزه باطل است و اگر كوتاهي از سؤال هم كرده باشد كفاره نيز بعهده­اش آمده است.

Share/Save/Bookmark
نظرات بینندگان (0 نظر تاکنون ثبت شده است )
ارسال نظر
 فصلنامه تخصصي پاسخ، پاسخي است به نيازهاي فكري و دغدغه‌هاي ديني جامعه كه در كوران شبهات و در تلاطم هجمه فرهنگي دشمن، روشنگري و راه نمايي را رسالت خويش دانسته و به مقابله با انديشه‌هاي التقاطي و انحرافي پرداخته است. «پاسخ» در گذشته با نام «صباح» منتشر مي‌شد و در حال حاضر به همت مركز مطالعات و پاسخ‌گويي به شبهات، پس از دوره‌اي فترت با رويكردي نو عرضه شده است. خط‌ مشي اصلي اين نشريه، توجه به موضوعات مهم و كاربردي در عرصه شبهات مطرح در جامعه است كه با بهر‌گيري از كارشناسان و فرهيختگان حوزوي و دانشگاهي به معرفي و نقد جريان‌هاي فكري و فرهنگي خواهد پرداخت.  پاسخ گویی روز آمد به شبهات رایج و نوپدید؛ معرفي و نقدِ روشمندِ جريان هاي شبهه افكن و مراكز توليد و توزيع شبهه؛  دفاع علمي و روشمند از اسلام، معارف اهلي بيت (عليهم السلام) و تشيع واهتمام به پاسخ گويي به ويژه به پاسخ گويي به شبهات بنيادين از جمله اهداف و سياست‌هاي «پاسخ» خواهد بود. اميد است به ياري خداوند منان، گام كوچكي در تحقق آرمان‌هاي بلند اسلام و امام و مقام معظم رهبري برداريم. سردبير
 
امام حسن عليه السلام:

مَنِ اتَّكَلَ عَلى حُسنِ الاِختيارِ مِنَ اللّهِ لَهُ لَم يَتَمَنَّ أنَّهُ في غَيرِ الحالِ الَّتِي

هر كس به حُسن اختيار خدا براى او اعتماد كند، آرزو نمی‌کند كه در حالتى جز آنچه خدا برايش اختيار كرده است، باشد.

 

تحف العقول، ص ۱۶۹

طراحي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

  • در نوع خودش بي نظيره
  • خيلي جالبه
  • قابل قبوله
  • چنگي به دل نميزنه
Ajax Loader
تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات است. استفاده از مطالب این پایگاه باذکر منبع بلامانع است.
قم - خیابان معلم - کوچه 12جنب جامعه مدرسین -حوزه علمیه قم تلفن : 37737217-025 نمابر : 37737213-025 کدپستی : - 4466 37185