Share/Save/Bookmark
معرفى سايت انديشه قم
مجله صباح شماره 15-16 > نویسنده : حسن منتظري کد: 132

پايگاه (انديشه قم) وابسته به مركز مطالعات و پژوهش هاى فرهنگى حوزه علميه مى باشد كه پس از برنامه ريزى هاى كارشناسانه و تصويب شوراى عالى حوزه علميه در سال 1380 آماده و در شبكه اينترنت عرضه شد.
هدف اوليه راه اندازى اين سايت، پاسخگويى به سئوالات و شبهات دينى كاربران اينترنت و تبيين معارف دينى از طريق عرضه محصولات علمى مركز در اينترنت بود.
اين سايت بحمدالله با استقبال چشمگيرى از سوى كاربران اينترنتى مواجه شد كه با توجه به جديد و كاربردى بودن مباحث آن، استقبال گسترده اى از سوى اقشار مختلف به عمل آمد، لذا به دلايل زير در پى گسترش و توسعه كمى، كيفى و فنى سايت برآمديم:
1. نياز جدى كاربران اينترنت به معارف دينى در حد گسترده و در موضوعات مختلف علمى.
2. ضرورت نياز سنجى و مخاطب شناسى كارشناسانه.
3. عرضه معارف دينى با هدف تبيين جامعيت اسلام.
4. ضرورت برنامه نويسى سايت با استفاده از زبان هاى جديد و پيشرفته برنامه نويسى صفحات وب.
به اين دلايل و با توجه به اينكه سايت انديشه قم سايتى است حوزوى، و در سطح اينترنت پايگاهى كه نيازهاى جدى معارف شيعه را از جهات مختلف و در حد گسترده تبيين نمايد خلأ آن محسوس بود، لذا جهت رشد، توسعه و گسترش سايت انديشه قم با پيگيرى هاى كارشناسانه و از طريق نياز سنجى و مخاطب شناسى ميدانى در اينترنت، طرح جامعى تدوين شد كه پس از بررسى مسئولان مركز به تصويب رسيد و به اجرا گذاشته شد.
مجموعه جديد سايت انديشه قم با يكى از مناسب ترين زبان هاى برنامه نويسى وب در قالب پروژه اى گسترده با مشاوران متخصص و پيگيرى و تلاش مستمر مسئولان فنى اين سايت، انجام و پس از رفع اشكالات و تكميل، آماده گرديد.
اين مجموعه شامل 45 لينك اصلى مى باشد كه توسط واحد پشتيبانى علمى اينترنت، با همكارى معاونت تحقيقات و گروه هاى علمى مركز و با بهره مندى از محققان توانمند و متخصص در زمينه هاى مربوطه، محتواى آن تهيه و پس از طى فرآيند آماده سازى و تكميل، با نظارت نهايى مدير بخش رايانه مركز به سايت انديشه قم عرضه مى گردد.
اين 45 لينك به عنوان لينك هاى اصلى ايندكس هستند كه هر لينك با هدف جامعيت در موضوع مربوطه، طرحى گسترده با عناوين اصلى دارند كه هر كدام از عناوين، زيرمجموعه هاى علمى كاربردى لازم را در بر دارند.
محتواى سايت انديشه قم را مى توان به سه قسمت كلى تقسيم نمود:
1. محصولات و آثار مركز.
2. اطلاع رسانى علمى در عرصه ى معارف دينى.
3. خدمات جانبى و مفيد.
الف) محصولات و آثار مركز:
1. پرسش و پاسخ: مركز مطالعات تاكنون به چندين هزار پرسش اقشار مختلف جامعه، در زمينه هاى مختلف دينى پاسخ داده است. اين پرسش و پاسخ ها در 12 موضوع كلى و به صورت نمودار درختى در حال بازسازى، تدوين و آماده سازى نهايى است كه به سايت عرضه گردد.
2. كانون گفتمان دينى: اين جلسات از طرف اين مركز، با حضور انديشمندان حوزه و دانشگاه در عرصه ى معارف دين و مسايل جديد در مدرسه ى فيضيه برگزار مى شود محتواى جلسات پس از تنظيم و ويرايش، هر جلسه در سه قسمت: پيش درآمد، سخنرانى، پرسش و پاسخ، تدوين شده كه به همراه تصوير سخنران و صوت با امكان پخش و دريافت، عرضه شده است، همچنين قابليت استفاده موضوعى از گفتمان ها نيز ايجاد شده است. تاكنون 90 جلسه برگزار شده، در سايت موجود مى باشد.
3. نقد و بررسى مطبوعات: در اين لينك شبهاتى كه از مطبوعات مختلف استخراج مى گردد، پس از پاسخ دهى كارشناسان مربوطه، در دو بخش مقالات نقد و مقالات مستقل، عرضه شده كه تاكنون بيش از 600 مقاله علمى مى باشد.
4. پاسخ به شبهات: در اين مجموعه 12 موضوع كلى با تعيين زير مجموعه هاى لازم براى هر موضوع قرار گرفته است كه شبهات مطرح در رسانه ها خصوصاً اينترنت و مجامع علمى مختلف، استخراج، شناسايى و پس از پاسخ دهى كارشناسانه محققان مركز، در اين لينك عرضه مى شود.
5. مجله صباح: اين مجله تنها نشريه تخصصى پاسخ به سئوالات دينى است كه به صورت فصلنامه منتشر مى شود، تاكنون 15 شماره از آن منتشر شده، كه متن كامل آنها در سايت عرضه گرديده است.
6. آثار مركز: اين آثار شامل كتاب، جزوه و نرم افزار است كه به محض آماده سازى آثار، متن كامل كتاب ها و جزوات در سايت عرضه مى گردد كه اكنون بيش از 30 جلد كتاب و 90 جزوه به همراه مجله صباح عرضه شده است.
7. حلقه هاى نقد: كه با هدف بررسى شبهات روز، در قالب جلساتى كارشناسانه با حضور صاحب نظران برگزار شده و در نهايت نظريه تخصصى دينى مطرح مى گردد. محتواى اين جلسات در سايت عرضه شده است.
ب( اطلاع رسانى علمى
اين مجموعه توسط پشتيبانى علمى اينترنت مركز و با هماهنگى و همكارى معاونت تحقيقات و گروه هاى علمى و محققان توانمند، محتواى آن آماده مى گردد. محتواى اين لينك ها بحمدالله در حد گسترده با هدف جامعيت در هر موضوع، طرح آن تدوين و بخش عمده اى از محتواى آن آماده، تكميل و عرضه شده و بخشى از آن در حال آماده سازى و تكميل مى باشد.
عناوين اصلى اين لينك ها عبارتنداز:
قرآن شناسى پيامبر(صلى الله عليه وآله) و اهلبيت(عليهم السلام) آشنايى با نهج البلاغه آشنايى با صحيفه سجاديه اسلام شناسى شيعه كيست؟ آشنايى با علوم اسلامى حديث شناسى فقه و احكام شرعى عقايد اسلامى فلسفه اسلامى كلام جديد امام زمان(عج) و مهدويت تاريخ اسلام نماز و عبادت دعا شناسى اخلاق و تربيت اسلامى حوزه علميه علماى شيعه انقلاب اسلامى ولايت فقيه امام خمينى مقام معظم رهبرى مناظرات علمى سخ

Share/Save/Bookmark
نظرات بینندگان (0 نظر تاکنون ثبت شده است )
ارسال نظر
آيا مصونيّت قرآن شريف از انواع تحريف، قابل اثبات است؟
ديدگاه قرآن شريف درباره ى دموكراسى و آراء اكثريّت چيست؟
چه نقدهاى كلى بر دين هندوئيسم وارد است؟
مبناى حقوق بشر غربى چيست و چرا با اسلام سازگارى ندارد؟
ارتباط نهضت آزادى با كشورهاى خارجى به چه نحو بوده است؟
تفاوت هاى مهم تجربه ى دينى و وحى كدام اند؟
در فرهنگ قرآن «آزادى» چگونه قابل تبيين است، حدود و گستره ى آن را بيان نماييد؟
چه رابطه اى بين اعمال دنيوى انسان و نتايج اُخروى آن (ثواب و عقاب) وجود دارد؟
اعمال محدود انسان در دنيا چگونه با نتايج نامحدود اُخروى سازگارى دارد؟
علل گرايش به مدل هاى غربى چيست؟
راهكارهاى جلوگيرى از گرايش به مدل هاى بيگانه چيست؟
آيا آيين هندو مى تواند برنامه اى براى زندگى انسان ارائه دهد؟
برخى قايل اند كه فساد و ظلم، سبب نزديك تر شدن ظهور مى شود; آيا اين سخن درست است كه قبل از ظهور نبايد هيچ گونه حركت اصلاحى انجام داد و يا دست به قيام زد، تا ظلم و فساد همه جا را فراگيرد و ظهور حضرت مهدى(عليه السلام) نزديك تر گردد؟
آيا اسلام، نظام دموكراسى را قبول دارد؟
با توجه به اين كه مفاهيم حقوق بشر مربوط به عصر حاضر است، آيا مى توان آنها را از كتاب و سنت كه مربوط به عصر سابق اند، اصطياد نمود؟
شرايط فرهنگى، سياسى و اقتصادى ايران در صدر اسلام چگونه بود و آيا حمله ى مسلمانان به ايران ريشه ى سلطه طلبى و استعمارگرى داشته است؟
نهضت آزادى از آغاز تأسيس تاكنون چه انشعاباتى داشته است؟
تجربه دينى چيست؟ مهم ترين ديدگاه ها درباره ى حقيقت و چيستى آن را بررسى نماييد؟
آيا گسترش اسلام در ايران به زور شمشير بود يا از طريق ابزارهاى فرهنگى؟
معرفى سايت انديشه قم
سخن سردبير در جامعه ى اسلامى مباحث قرآنى به لحاظ جايگاه مهم آن از اهميت بسزايى برخوردار است از جمله موضوعات مهم در زمينه ى قرآن پژوهى مسئله ى عدم تحريف قرآن، آزادى و دموكراسى از ديدگاه قرآن مى باشد كه در بخش قرآن و تفسير از نگاه عالم جليل القدر مرحوم حاج سيد على كمالى دزفولى بدان پرداخته شده است. لازم است ارتحال قرآن پژوه معاصر، عالم جليل القدر، مفسر عالى مقام، مؤلف محقق، حضرت حاج سيد على كمالى دزفولى را به جامعه ى علمى و پژوهشى كشور و ارادتمندان معارف اسلامى و قرآنى تسليت مى گوييم. اين عالم وارسته در سه دهه ى اخير با مطالعه و تحقيق مداوم در حوزه ى علوم اسلامى و علوم قرآنى، آثار ارزشمندى هم چون قانون تفسير، قرآن، ثقل اكبر، عرفان و سلوك اسلامى و.. را به رشته ى تحرير درآورده است. نتايج اخروى در حيات متدينان از اهميت بسزايى برخوردار است در بخش كلام رابطه ى اعمال دنيوى و نتايج اخروى و چرايى جزاى نامحدود در مقابل اعمال محدود انسان مورد بررسى قرار گرفته است. مد و مدگرايى يكى از مسائل مهم اجتماعى است كه امروزه در اين باره سؤالات متعددى هم چون علل گرايش به مدل هاى غربى و چگونگى راهكارهاى مقابله با آن مطرح گرديده است. در بخش تربيت ضمن تبيين مفاهيم مد و مدل و اقسام مد (مثبت و منفى) به اين پرسش ها پاسخ گفته شده است. در بخش اديان و مذاهب به تبيين هندوئيسم و ضعف ها و ناكارآمدى هاى آن در مقايسه با اديان توحيدى مانند اسلام اشاره شده است. برخى امر به معروف و نهى از منكر و نيز قيام عليه ستم و انقلاب را با شرايط ظهور حضرت مهدى(عج) ناسازگار دانسته اند و با برداشتى سطحى از برخى روايات ادعا نموده اند كه چون از شرايط ظهور، گستردگى ظلم در جهان است، لذا براى تسريع آن نبايد از فراگيرى ستم و فساد جلوگيرى كرد. در بخش مهدويت با تبيين اين روايات اشكالات اين ادعا ذكر شده است، مانند اين كه روايات مذكور در بيان نشانه هاى ظهورند نه زمينه و شرط و سبب ظهور. در بخش حقوق به اصول و مبانى حقوق بشر و علت ناسازگارى آن با اسلام و در بخش سياست به مسئله ى دموكراسى و تبيين مفهوم آن و نيز رابطه ى اسلام و دموكراسى پرداخته شده است. در بخش تاريخ اسلام مسئله ى چگونگى گسترش اسلام در ايران و شرايط فرهنگى، سياسى، اقتصادى ايران در صدر اسلام و در بخش تاريخ معاصر، جريان سياسى نهضت آزادى و چگونگى شكل گيرى اين جريان سياسى و ارتباط آن با كشورهاى خارجى مورد بررسى قرار گرفته است. ماهيت تجربه ى دينى و تفاوت آن با وحى كه هم در عرصه ى قرآن پژوهى مطرح است و هم در حوزه ى دين پژوهى، از مسائل مهم فلسفه ى دين به شمار مى آيد. در بخش دين پژوهى ضمن تبيين ماهيت تجربه ى دينى و وحى، به تفاوت هاى اين دو نيز اشاره شده است. و سرانجام در بخش اينترنت به معرفى پايگاه انديشه ى قم وابسته به مركز مطالعات و پژوهش هاى فرهنگى حوزه پرداخته شده است. مطالب و مقالات مجله; علاوه بر آن كه در فرايند خود، مورد ارزيابى كارشناسان و اعضاى هيأت تحريريه و نظارت سردبير و مدير مسئول قرار مى گيرد، از نظارت و اشراف حضرت آيت الله معرفت نيز بهره مند گرديده است.
 
امام حسن عسکری سلام الله عليه :

«ما أقبَحَ بِالمُؤمِنِ أن تَكونَ لَهُ رَغبَةٌ تُذِلُّهُ؛»

«چه زشت است براى مؤمن، به چيزى دل بندد كه خوارش سازد.»

بحارالانوار: ج 78 ص 374؛

طراحي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

  • در نوع خودش بي نظيره
  • خيلي جالبه
  • قابل قبوله
  • چنگي به دل نميزنه
Ajax Loader
تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات است. استفاده از مطالب این پایگاه باذکر منبع بلامانع است.
قم - خیابان معلم - کوچه 12جنب جامعه مدرسین -حوزه علمیه قم تلفن : 37737217-025 نمابر : 37737213-025 کدپستی : - 4466 37185