تعداد بازدیدها:4027
Share/Save/Bookmark
معرفى بخش هاى علمى سايت انديشه قم (1)
صباح 17-18 > نویسنده : حسن منتظرى کد: 172

پايگاه اطلاع رسانى «انديشه قم (andisheqom) يكى از بزرگ ترين پايگاه هاى شيعى و حوزوى در شبكه ى جهانى اينترنت است.
- ويژگى هاى مهم موضوعات اين پايگاه عبارت اند از:
الف) گستردگى موضوعات
لينك هاى اصلى صفحه ى اول اين پايگاه شامل بيش از 40 عنوان است. با توجه به سياست ها و اهداف اين پايگاه، انشاءالله در آينده اى نه چندان دور شاهد گسترش و عرضه ى تمامى معارف دين و مباحث فكرى مورد نياز اقشار مختلف جامعه، به ويژه جوانان، دانشجويان و طلاب، در اين پايگاه خواهيم بود.
ب) جامعيت و گستردگى مباحث هر لينك اصلى
سعى شده در هر لينك با توجه به نياز مخاطبان و كاربران اينترنت، تمام مباحث علمى زيرمجموعه هاى موضوعات اصلى و حتى مباحثى كه كاملا علمى نبوده ولى به عنوان مباحث مرتبط با موضوع اصلى است مانند كتاب شناسى، داستان ها و... نيز ارائه گردد.
ج) به روز بودن محتوا
سعى بر اين است كه ارتباط مستمرى با كاربران برقرار شود و مطالب و محتواى سايت به روز باشد.
لذا با توجه به گستردگى مباحث اين پايگاه، در هر شماره از مجلّه ى صباح به معرفى برخى از بخش هاى آن مى پردازيم:
1. عقايد اسلامى
در اين لينك موضوعات و مباحث اعتقادى به صورت دسته بندى شده، ارائه گرديده است.
سرفصل هاى اصلى و برخى عناوين مقالات عبارت اند از:
1. آشنايى با علم كلام (موضوع ،اهداف، مبادى و مسائل علم كلام، رابطه ى آن با ساير علوم و...).
2. خداشناسى (امكان شناخت خداوند، خداشناسى فطرى، برهان نظم، برهان حدوث، برهان صديقين و...).
3. توحيد (اثبات وحدانيّت خدا، توحيد ذاتى و صفاتى، توحيد در خالقيت، توحيد در ربوبيت و...).
4. صفات خداوند (اقسام صفات خداوند، علم الهى، اختيار و قدرت الهى، حيات الهى، اراده و مشيت الهى و...).
5. عدل الهى (تعريف عدل الهى، حسن و قبح عقلى، براهين اثبات عدل الهى و شرور و تفاوت ها، جبر و اختيار و...).
6. نبوت عامه (چيستى و ضرورت دين، فلسفه و حقيقت نبوت، راه هاى شناخت انبيا، عصمت، وحى و...).
7. نبوت خاصه (دلايل نبوت پيامبر اسلام(صلى الله عليه وآله)، خاتميت و كمال اسلام، امى بودن پيامبر اسلام(صلى الله عليه وآله) و...).
8. امامت (فلسفه و حقيقت امامت، صفات و ويژگى هاى امام، امامت در قرآن و سنّت،امامان دوازده گانه(عليهم السلام) و...).
9. معاد (آثار ايمان به معاد، مرگ، قبر و برزخ، تناسخ و معاد، معاد جسمانى و روحانى، و...).
10. كتابشناسى (معرفى بيش از 2000 عنوان كتاب اعتقادى، با ذكر مشخصات و ريز موضوعات هر كتاب).
2. كلام جديد
اين لينك شامل 40 مقاله ى علمى است، كه هر يك از موضوعات دين پژوهى و كلام جديد، در مقاله اى جامع و علمى ارائه شده است.
برخى از عناوين آن عبارت اند از:
ماهيت فلسفه ى دين و كلام جديد، هرمنوتيك، زبان دين، قلمرو دين، ايمان دينى، كاركردهاى دين، انتظار بشر از دين، دين و دنيا، علم و دين، روان شناسى دين، جامعه شناسى دين، دين و آزادى، دين و عدالت اجتماعى، دين و جهانى شدن، دين و مدرنيسم، جامعه ى دينى و حاكميت دينى، سكولاريسم، انسان شناسى دين، كثرت گرايى دينى، قبض و بسط تئوريك شريعت، معرفت شناسى دينى، روش شناسى دين پژوهى، آسيب شناسى دين پژوهى معاصر و... .
3. مناظرات علمى
در اين لينك بيش از 250 مناظره ى علمى و معتبر به زبان فارسى و عربى و در سه بخش: مناظرات معصومين(عليهم السلام)، مناظرات اصحاب معصومين(عليهم السلام) و مناظرات علما و بزرگان شيعه ارائه شده است.
در اين مجموعه به منظور آشنايى با مناظره در فرهنگ اسلامى، مقالاتى در موضوعات مناظره در آيينه ى قرآن و روايات، آداب مناظره و گفتوگو، آثار مناظره و روى گردانى از مناظره، سيره ى عملى معصومين(عليهم السلام) در مناظره، علماى شيعه و مناظره، در قالب مقالات علمى تدوين گرديده است.
4. فضايل اخلاقى
مباحث مهم و ارزشمند فضايل اخلاقى با توجه به اهميت و گستردگى موضوعات، به صورت مستقل و در هفتاد موضوع عرضه شده است. اين مباحث برگرفته از آيات قرآن، روايات معصومين(عليهم السلام) و گفتار علما و بزرگان است و در هر بحث به تبيين موضوع مربوطه، راه هاى كسب و ايجاد، موانع و... پرداخته شده است.
عناوين برخى از اين مقالات عبارت اند از:
چيستى فضايل اخلاقى، اداى واجبات الهى، احترام به علما و اساتيد، اخلاص، اخلاقِ نيكو، اعتدال و ميانه روى، امر به معروف و نهى ازمنكر، تحصيل و كسب علم، ترك گناه و محرمات، تفكر، تقوا، تواضع، توبه، تولّى و تبرى، جهاد با نفس، جهاد و جنگ، چشم پاكى، حج، حجاب، حيا، خدمت به بندگان خدا، خشوع، نظافت و پاكيزگى، نظم، نماز، نماز شب، نيكى به پدر و مادر، وفاى به عهد و... .
5. رذايل اخلاقى
با توجه به اهميت شناخت رذايل اخلاقى و راه هاى مقابله و پيش گيرى از آن، مجموعه اى شامل 55 موضوع از رذايل اخلاقى با استفاده از آيات قرآن و روايات معصومين(عليهم السلام)و گفتار علما و بزرگان تدوين شده است.
عناوين برخى از آنها عبارت اند از:
آشنايى با رذايل اخلاقى، ضرورت خودسازى و مبارزه با نفس، چيستى گناهان كبيره، آرزوهاى طولانى، اسراف، انتقام جويى، اهانت و تحقير ديگران، بخل، بداخلاقى و كج خلقى، بهتان و تهمت، پر خورى و شكم پرستى، تكبر، جهل، دروغ، دشنام و بد زبانى، ريا، سوء ظن و بدگمانى، شرك به خدا، ظلم، عُجب، عصبيت و تعصّب، عيب جويى، غفلت، غنا، غيبت، قطع رحم و... .
http:// andisheqom.com
Email:howzeh@andisheqom.com

Share/Save/Bookmark
نظرات بینندگان (0 نظر تاکنون ثبت شده است )
ارسال نظر
معرفى بخش هاى علمى سايت انديشه قم (1)
راه هاى اثبات جامعيت دين خاتم كدام اند؟
آيا فقط عمل مسلمانان مورد قبول است و فقط آنان به بهشت مى روند و اعمال يهوديان و مسيحيان مورد قبول نيست ؟
چرا دين كامل و جامعى كه ما آن را اسلام مى ناميم از همان اول بر انسان عرضه نشد؟ آيا انسان هاى اوليه حق به كمال رسيدن و سعادتمند شدن را نداشتند؟
مقصود از جامعيت دين چيست؟ نظريه هاى مطرح در اين باره كدام اند؟
خلود و جاودانگى برخى گنهكاران در جهنم چگونه با عدالت خداوند سازگارى دارد؟
مصلحت در فقه شيعه چه تفاوتى با مصالح مرسله ى در فقه عامّه دارد؟
آيا ولى فقيه مى تواند در احكام شرعى دخالت و آنها را به عنوان مصلحت نظام تعطيل كند؟
ساده ترين و متقن ترين دليل بر اثبات ولايت فقيه چيست؟
ولى فقيه چه وظايف و مسئوليت هايى دارد؟
خدمات علمى و فرهنگى خواجه نصيرالدين طوسى به تشيع چه بوده است؟
نقش فيض كاشانى در گسترش فرهنگ تشيع چه بود؟
انديشه ى سياسى سيد جمال الدين اسدآبادى چه بود؟
نقش سيد جمال در مبارزه با استبداد حاكم بر ايران چگونه بود؟
سيد جمال الدين اسدآبادى در تحريم تنباكو چه نقشى داشت؟
گرايش به مدل هاى بيگانه و نوگرايى منفى چه پيامدهايى دارد؟
براي ارايه مدل لباس هاي داخلي و ملي، چه مولفه ها و ويژگي هايي را بايد در نظر گرفت؟
آيا مى توان ادعا كرد كه تأثيرپذيرى قرآن از فرهنگ ها و دانش هاى زمان نزول و قبول برخى عرفيات و... از جمله نشانه هاى تجربه ى وحيانى و دينى است؟
آيا فيلسوفان در فلسفه سياسي خود، مدينه فاضله اي همانند مدينه فاضله عصر ظهور را ترسيم نموده اند؛ مدينه فاضله ظهور چه ويژگي هايي دارد.
اگر تشيع عبارت است از قبول ولايت، آيا مترادف با تصوف نيست؟
تصوف و عرفان چه رابطه اى با هم دارند و چرا بسيارى از بزرگان شيعه را صوفى نمى شمارند؟
سخن سردبير حيات اخروى يا معاد، از آموزه هاى مهم و از اصول دين اسلام به شمار مى رود. مسئله ى آخرت و فرجام شناسى در ساير اديان نيز وجود دارد و همواره مسائل آن مورد تحقيق و بررسى فلاسفه، متكلمان و ساير انديشمندان قرار گرفته است; از جمله مسئله ى خلود و جاودانگى و تبيين رابطه ى عمل و جزا به دلايل سازگارى خلود و جاودانگى برخى گنهكاران با عدالت خدا و مسئله ى جزاى نيك عمل غير مسلمانان در آخرت است كه در بخش كلام به آن ها پرداخته شده است. در بخش دين پژوهى نيز به موضوع جامعيت دين و راه هاى اثبات آن اشاره گرديده است. در بخش حقوق دو پرسش در زمينه ى مصلحت در تشيع مطرح شده كه در پاسخ پرسش اول به تفاوت مصلحت در فقه شيعه و مصالح مرسله و اين كه مصالح مرسله از منابع استنباط احكام شريعت است، ولى در فقه شيعه، مصلحت از منابع مستقل استنباط شرعى نيست و در پاسخ پرسش دوم به چگونگى دخالت ولى فقيه در احكام شرعى بر اساس مصلحت نظام اشاره شده است و در بخش سياست، وظايف و دلايل اثبات ولايت فقيه، با استفاده از قانون اساسى و دليل عقلى، ارائه گرديده است. در بخش تاريخ اسلام خدمات علمى و فرهنگى خواجه نصيرالدين طوسى و نقش فيض كاشانى در گسترش فرهنگ تشيع مانند تربيت شاگردان، تأليف و تحقيق، مبارزه با انحرافات و بدعت ها، رشد و پيشرفت در علوم تجربى و غير تجربى و تبليغ و برگزارى آيين هاى مذهبى در جامعه تبيين گرديده است. در بخش تاريخ معاصر نيز انديشه ى سياسى سيد جمال الدين اسدآبادى و نقش وى در مبارزه با استبداد حاكم بر ايران و تحريم تنباكو مورد بررسى قرار گرفته است. پيامدهاى گرايش به مدل هاى بيگانه و نوگرايى منفى و مؤلفه ها و ويژگى هاى مدل لباس هاى داخلى و ملى در بخش تربيت و مشاوره بيان شده است. در بخش قرآن، مسئله ى نسبت وحى با تجربه ى دينى و تأثيرپذيرى قرآن از فرهنگ زمانه و اثبات تفاوت هاى اساسى وحى و تجربه ى دينى (مثل اين كه وحى از جانب خدا نازل مى شود، ولى تجربه ى دينى از شخصيت تجربه گر آغاز مى گردد) مورد بررسى و نقد قرار گرفته است. تفاوت هاى مدينه ى فاضله ى عصر ظهور با مدينه ى فاضله ى فيلسوفانى همچون فارابى، از جمله اين كه در مدينه ى فاضله ى فيلسوفان، دغدغه ى اصلى تحقق سعادت بشر بوده، ولى در مدينه ى فاضله ى عصر ظهور، علاوه بر خوشبختى دنيوى، به سعادت اخروى هم توجه مى شود; در بخش مهدويت تبيين مى گردد. رابطه ى تشيع و تصوّف و نسبت عرفان و تصوف و عدم سنخيت ولايت مطرح در نزد صوفيه، با ولايت مورد اعتقاد شيعه و تباين تصوف و تشيع و... در بخش اديان و مذاهب مورد بررسى قرار گرفته است. در قسمت آخر، بخش هايى از سايت انديشه ى قم معرفى شده و ويژگى هاى مهم موضوعات اين پايگاه، مانند جامعيت و گستردگى مباحث هر لينك اصلى و به روز بودن محتوا و... تبيين گرديده است. مطالب اين شماره با اشراف حضرت آيت الله معرفت تدوين گرديده است.
 
رسول خدا صلى الله عليه و آله :

«مَن أحَبَّ الدُّنيا ذَهَبَ خَوفُ الآخِرَةِ مِن قَلبِهِ؛»

«كسى كه دنيا را دوست داشته باشد، ترس از آخرت از دلش برود.»

بحارالانوار: ج 78 ص 315 ؛

طراحي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

  • در نوع خودش بي نظيره
  • خيلي جالبه
  • قابل قبوله
  • چنگي به دل نميزنه
Ajax Loader
تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات است. استفاده از مطالب این پایگاه باذکر منبع بلامانع است.
قم - خیابان معلم - کوچه 12جنب جامعه مدرسین -حوزه علمیه قم تلفن : 37737217-025 نمابر : 37737213-025 کدپستی : - 4466 37185