تعداد بازدیدها:1209
Share/Save/Bookmark
قرآن داراى چه اعجازى است كه دشمنان سعى در مشابه سازى آن دارند؟
صباح 7-8 > نویسنده : حسن رضا رضايى کد: 203

قرآن براى رساندن انسان ها به كمال سعادت، سلسله قوانين و احكامى را وضع نمود كه با هوى و هوس قدرت طلبان و زراندوزان مطابقت نداشت; لذا قرآن را يك كتاب معمولى و افسانه ى پيشينيان معرفى كردند. قرآن در جواب آن ها فرمود:
(وَ إِن كُنتُمْ فِى رَيْب مِّمَّا نَزَّلْنَا عَلَى عَبْدِنَا فَأْتُواْ بِسُورَة مِّن مِّثْلِهِ ى);[1] اگر درباره ى آنچه بر بنده ى خود (پيامبر(صلى الله عليه وآله)) نازل كرديم ترديد داريد (دست كم) يك سوره همانند آن بياوريد و گواهان خود را غير خدا فراخوانيد، اگر راست مى گوييد.
اين آيه تمام مخالفان را به مبارزه طلبيده، امّا از زمان نزول قرآن تا به حال كس و گروهى نتوانسته است شبيه قرآن بياورد; اين همان اعجاز قرآن است.
انگيزه ى دشمنان در مشابه سازى قرآن
اوّلاً، از صدر اسلام تا كنون مسئله ى مبارزه ى فرهنگى با قرآن و پيامبر وجود داشت و در تاريخ به افراد زيادى برمى خوريم كه عليه قرآن قد علم كردند; مانند:
1. اسود غسى كه در اواخر عمر پيامبر(صلى الله عليه وآله) به معارضه با قرآن برخاست و دوران ادعاى نبوتش چهار سال بود.
2. عبدالله بن مقفع كه از نويسندگان معروف قرن دوّم هجرى است، در عصر امام صادق(عليه السلام)مى زيست و داعيه ى مبارزه با قرآن را داشت.
3. مسيلمه ى كذاب كه در عصر پيامبر(صلى الله عليه وآله) در سرزمين «يمامه» ادعاى پيامبرى كرد. او مدعى بود كه فرشته اى براى او وحى مى آورد و به زعم خود، آياتى را براى مردم مى خواند.
افراد ديگرى مانند: سجاح، ابوالعلاء معرى، احمد بن حسين كوفى، احمد بن عيسى... با قرآن معارضه نمودند و سعى در مشابه سازى قرآن نمودند.[2]
ثانياً، برخى قصد داشتند با شبيه سازى قرآن و با بيان خطاها بفهمانند كه قرآن وحى الهى نيست، بلكه نوشته ى بشرى هم چون رسول الله(صلى الله عليه وآله) است و بشر هم در نوشتن، دچار اشتباه و خطا مى شود و طبق فرهنگ و دانش زمان خود مى نويسد، در نتيجه قرآن هم خطاپذير است.
علاوه بر آن برخى مى كوشند تا اين مطلب را القا كنند كه قرآن براى مردمان ابتدايى آمده است، امّا در عصر حاضر كه عصر تمدن و صنعت است كاربرد عملى ندارد.
ثالثاً، قوانين قرآن بر اساس حكومت عدالت در جامعه و نفى سلطه گرايى و تبعيض و فساد و... و بر اساس حقانيت پايه ريزى شده است و با انگيزه ى قدرت طلبان و سوءاستفاده كنندگان سازگارى ندارد; لذا هميشه سعى مى كنند شبيه قرآن را بياورند و قداست قرآن را زير سؤال ببرند، تا آزادانه به اهداف خود برسند.
جنبه هاى اعجاز قرآن
امّا درباره ى اعجاز قرآن بايد گفت: همين كه در طول 14 قرن كسى نتوانسته است سوره اى مانند سوره هاى قرآن بياورد، بزرگ ترين معجزه است. در قرآن اعجاز فراوانى نهفته است; از جمله:
الف) فصاحت و بلاغت: حضرت على(عليه السلام) درباره ى بلاغت قرآن مى فرمايد:
كثرت تكرار و شنيدن پى درپى، هرگز آن را كهنه نمى كند.[3]
ب) بيان معارف الهى: در معارف قرآن هيچ مبالغه اى وجود ندارد و همه مطابق با عقل سليم و فطرت بشر است; مانند: توحيدشناسى، معادشناسى، وحى شناسى و...
ج) بيان تاريخ: بيان تاريخ در قرآن داراى ويژگى هايى است: از جمله، تكيه بر قسمت هاى حساس كه داراى نقش تربيتى است، خالى بودن از هرگونه حشو و زوايد، خالى بودن از تناقض و تضاد و ناهماهنگى ها، تجزيه و تحليل و پيامد تاريخ گذشتگان، جداسازى حقايق از افسانه ها، و...
بيان تاريخ در قرآن از آن جنبه داراى اعجاز است كه فرد امّى و درس نخوانده كه در ميان افسانه ها و خرافه هاى تاريخى پرورش يافته حقايق تاريخى را از خرافه ها جدا نموده است.[4] بيان كيفيت خلقت حضرت آدم(عليه السلام)[5]، ملاقات حضرت ابراهيم با فرشتگان،[6]سرچشمه ى اختلاف زبان ها،[7] گوساله پرستى بنى اسرائيل،[8] و ساير موارد.
د) وضع قوانين: اعم از; جامعيت قوانين،[9] عدالت اجتماعى،[10] روابط اجتماعى،[11] مسائل دفاعى،[12] احترام به حقوق بشر[13]، اهتمام به تأمين آزادى و امنيت[14] و...
ه) عدم تضاد و اختلاف در آيات قرآن:
قرآن مى فرمايد: آيا درباره ى قرآن نمى انديشند كه اگر از سوى غيرخدا بود اختلافات فراوانى در آن مى يافتند.[15]
و) علوم روز و اكتشافات علمى:[16] براى اختصار، چند نمونه را ذكر مى كنيم:
1. حركت زمين: آيات متعدّدى در قرآن كريم با تعابير «فراشاً»،[17] «مهداً»،[18] «قراراً»،[19]«مهاداً»[20] و ... به حركت آرام و منظم زمين اشاره دارد. دانشمندان نيز حركت انتقالى زمين به دور خورشيد را كه با سرعت زيادى (در هر ثانيه 20 و در هر دقيقه 1200 كيلومتر) در حركت است تصديق مى كنند.[21]
2. جاذبه ى عمومى در عالم هستى: آيه ى زير بر اين مطلب دلالت دارد:
(اللَّهُ الَّذِى رَفَعَ السَّمَـوَ تِ بِغَيْرِ عَمَد تَرَوْنَهَا)[22]; خدا همان كسى است كه آسمان ها را بدون ستون هايى كه ببينند برافراشت.
دانشمندان از اين آيه جاذبه ى عمومى در فضا را استفاده مى كنند.[23]
3. كروى بودن زمين: از آيات زير كروى بودن زمين استفاده مى شود:[24]
(مشارق الارض و مغاربها)،[25] (رب المشرقين و رب المغربين).[26]
4. اكسيژن در جو زمين:
(مَن يُرِدْ أَن يُضِلَّهُو يَجْعَلْ صَدْرَهُو ضَيِّقًا حَرَجًا كَأَنَّمَا يَصَّعَّدُ فِى السَّمَآءِ);[27] آن كس را كه خدا بخواهد گمراه كند، سينه اش را آن چنان تنگ مى كند كه گويا مى خواهد به آسمان بالا برود.
قرآن حالت افرادى را كه گمراه شده اند و ايمان نمى آورند به بالا رفتن به آسمان تشبيه مى كند. اين تشبيه به يك نكته ى علمى اشاره دارد و آن اين كه انسان هرچه به طرف آسمان بالا رود به سبب كم شدن اكسيژنِ هوا به زحمت نفس مى كشد.[28]
زوجيت در گياهان،[29] پيدايش شير در جانوران،[30] زندگى زنبور عسل و فوايد آن، فوايد خرما، طريقه ى رشد جنين،[31] حرمت گوشت خوك، مردار، خون و خمر،...[32] و هزاران معجزات علمى و بلاغى و ادبى آيات هر محقق منصفى را متعجب مى سازد و منطبق با تكنولوژى و آزمايش هاى تجربى امروز است. اميدواريم روزى فرا رسد كه حقايق و معجزات قرآن آشكارتر گردد.[33]


[1]. بقره: 23.
[2]. ناصر مكارم شيرازى، پيام قرآن، (قم: انتشارات نسل جوان، چ 2، 1374)، ج 8، ص 104 ـ 112.
[3]. نهج البلاغه، خطبه ى 156.
[4]. ناصر مكارم شيرازى، همان، ج 8، ص 194.
[5]. بقره: 30.
[6]. هود: 69.
[7]. روم: 22.
[8]. طه: 85 ـ 96.
[9]. حجرات: 10.
[10]. حديد: 52.
[11]. مائده: 1.
[12]. انفال: 60.
[13]. مائده: 32.
[14]. بقره: 255.
[15]. نساء: 82.
[16]. ناصر مكارم شيرازى، همان، ص 113 ـ 311.
[17]. بقره: 22.
[18]. طه: 53.
[19]. نمل: 6.
[20]. نباء: 6.
[21]. ناصر مكارم شيرازى، همان، ج 8، ص 156.
[22]. رعد: 2.
[23]. ناصر رفيعى محمدى، تفسير علمى قرآن، (تهران: فرهنگ گستر، چ 5، 1379)، ج 2، ص 250.
[24]. سيّد ابوالقاسم خويى، البيان، (بيروت: دار الزهراء، 1987 م)، ص 133.
[25]. اعراف: 151.
[26]. الرحمن: 17.
[27]. انعام: 125.
[28]. احمد مصطفى مراغى، تفسير مراغى، (بيروت: دار احياء التراث العربى)، ج 8، ص 25.
[29]. لقمان: 10.
[30]. نمل: 66.
[31]. مؤمنين: 12 ـ 14.
[32]. فاطر: 12.
[33]. محمدعلى رضايى اصفهانى، درآمدى بر تفسير علمى قرآن، (انتشارات اسوه) و ر.ك: رضا پاك نژاد، اولين دانشگاه آخرين پيامبر، (انتشارات مكتب اسلامى).

Share/Save/Bookmark
نظرات بینندگان (0 نظر تاکنون ثبت شده است )
ارسال نظر
ارزش چيست و آيا ارزش دينى چيزى خارج از معناى مطلق ارزش است؟
چگونه مى توانيم از عناصر رسانه‌اىنظير:كتب،مجلّات،مجموعه‌ى مطبوعات،صداوسيما، ويدئووماهواره‌ واينترنت،خوب استفاده كنيم واگرخطرسازندچه‌طورجوانان وفرزندانمان راازخطرآن‌ها نجات دهيم؟
نظر اسلام درباره ى روابط دختر و پسر (صحبت كردن، دوستى هاى خيابانى، رابطه ى تلفنى) چيست؟
براي متعادل نمودن روابط دوستانه‌ي افراطي بين جوانان(همجنسان) چه بايد كرد؟
براى جلوگيرى از روابط نامشروع چه راه حلّى پيشنهاد مى شود؟
سابقه ى تاريخى و عوامل پيدايش سكولاريسم چيست؟
مبانى و اركان سكولاريسم چيست و آيا اسلام با سكولاريسم سازگار است؟
عناصر ارزش هاى دينى كدام اند، چگونه مى توان به آن شناخت پيدا كرد و چه امورى اين ارزش ها را درديد ما تبديل به ضد ارزش مى كند و يا به عكس، و در اين زمينه چه خطراتى ما را تهديد مى كند؟
وظيفه ى مسئولان در قبال ارزش هاى جامعه ى اسلامى چيست؟
روابط نامشروع چه تأثيرى در روحيه و ايمان و اعتقادات جوانان دارد؟
سكولاريسم به چه معناست و با سكولاريزاسيون چه تفاوتى دارد؟
چرا حقوق سكولار پذيرفتنى نيست؟
حقيقت اعجاز چيست؟
قرآن داراى چه اعجازى است كه دشمنان سعى در مشابه سازى آن دارند؟
تحدى يعنى چه؟ آيا تحدى قبل از قرآن در ميان عرب معمول بوده است؟
مراحل و اقسام تحدى را در قرآن بررسى نماييد.
علل غيبت امام زمان(عج)چيست؟
انتظار در تكامل جامعه ى اسلامى چه نقشى دارد؟
اين كه مى گويند « دوران ظهور حضرت ولى عصر (عج) زمان تكامل جامعه ى بشرى است» يعنى چه؟
آيا آيين زرتشت جزو اديان الهى است؟
اصول اعتقادى و عملى زرتشت چيست؟
چه انحرافاتى در آيين زرتشت پديد آمده است؟
چرا ائمه ى ديگر همانند امام على(عليه السلام) و امام حسين(عليه السلام)با حكام زمان خويش برخورد نظامى نكردند؟
علت صلح و سازش امام حسن(عليه السلام) با معاويه چه بود؟ آيا جنگ على(عليه السلام) با معاويه، با صلح امام حسن(عليه السلام)سازگار است؟
آيا امام سجاد(عليه السلام) در قيام هاى زمان خود شركت داشته است؟ اگر جواب منفى است چرا؟
چرا امام رضا(عليه السلام) ولايت عهدى را پذيرفت؟
آيا بين مشروعيت سياسى و مشروعيت فقهى تمايز وجود دارد؟ و به تعبيرى آيا فقه مى تواند متكفل بيان مشروعيت سياسى باشد؟
جايگاه نظريه ى نصب فقيهان در اقوال فقها چگونه است، مفهوم اين نظريه چيست و آيا دليلى بر آن وجود دارد؟
آيا مسئله ى بيعت با امامان(عليهم السلام) مخالف نظريه ى الهى بودن مشروعيت نيست؟
مبانى مشروعيت در نظام هاى سياسى اسلام و غير اسلامى چيست؟
مراد از نظارت استصوابى چيست و چرا نظارت شوراى نگهبان استصوابى است؟
آيا نظارت استصوابى در كشورهاى ديگر مشابه دارد؟
نظريه ى ماركس درباره ى انتظار بشر از دين چيست و چه اشكالاتى بر آن وارد است؟
آيا نظارت استصوابى با اصل حاكميت مردم منافات ندارد؟
مجله ى صباح با دربرگيرى محورهاى تازه اى، گام ديگرى را در راستاى پاسخ به پرسش هاى دينى برمى دارد و اميد دارد با توجه و استقبال خوانندگان عزيز، روز به روز بر غناى خويش بيفزايد. در اين شماره، موضوعات متنوعى مورد بررسى قرار گرفته كه به شرح ذيل است: 1. نقد انديشه: در اين قسمت ديدگاه ماركس در باب انتظارات بشر از دين مورد بررسى و ارزيابى قرار گرفته و كاستى هاى آن آشكار شده است. 2. مشاوره و تربيت: در اين قسمت در زمينه ى ارزش هاى دينى و جوانان و اهميت ارزش هاى دينى و لزوم توجه والدين و مسؤولان به چگونگى استفاده از ابزارهاى اطلاع رسانى تأكيد مى شود; هم چنين پرسش و پاسخ هايى در زمينه ى ديدگاه اسلام درباره ى روابط دختر و پسر، چگونگى متعادل نمودن روابط جوانان، تأثير روابط نامشروع در روحيه و ايمان جوانان و راه حل جلوگيرى از روابط نامشروع ارائه شده است. 3. دين پژوهى: در اين قسمت به نقد و بررسى سكولاريسم ـ به معناى كنار گذاشتن دين از حوزه ى عمومى و زندگى اجتماعى ـ و نيز ديدگاه اسلام درباره ى سكولاريسم، معناى سكولاريسم و تفاوت آن با سكولاريزاسيون، تاريخچه و عوامل پيدايش آن، مبانى و اركان سكولاريسم و دليل مردود شمردن حقوق سكولار پرداخته مى شود. 4. قرآن و تفسير: در اين قسمت به پرسش هايى در زمينه ى چيستى اعجاز، ابعاد اعجاز قرآن، چيستى تحدى و تاريخچه ى آن و مراحل و اقسام تحدّى قرآن و نيز بر بى همتايى و موفقيت قرآن در تحدّى اشاره شده است. 5. كلام: در قسمت كلام نيز موضوع مهدويت با ارائه ى پرسش هايى در زمينه ى علل غيبت امام زمان(عج)، نقش انتظار در تكامل جامعه ى اسلامى و ابعاد تكاملى جامعه ى بشرى در دوران حاكميت امام زمان(عج) مورد بررسى قرار گرفته و بر نقش سازنده ى مهدويت در جامعه تأكيد گرديده است. 6. اديان: با توجه به ضرورت آشنايى با اديان ـ خصوصاً در جهانى كه به واسطه ى گسترش ارتباطات، انسان ها را به يكديگر نزديك تر مى كند ـ در اين بخش به معرفى دين زرتشت پرداخته شده و به پرسش هايى هم چون الهى بودن زرتشت، اصول اعتقادى و عملى آن و انحرافات پديد آمده در زرتشت پاسخ داده شده است. 7. تاريخ: با توجه به اسوه بودن معصومين: براى مسلمانان، ضرورت ترسيم سيره ى آنها در زندگى اجتماعى، خصوصاً در جهان معاصر موجب گرديد تا در اين قسمت به پاسخ پرسش هايى در اين باره پرداخته شود. پرسش هايى مانند: چرا ائمه ى ديگر مانند على(عليه السلام) و امام حسين(عليه السلام)قاطع برخورد نكردند؟ چرا امام حسن(عليه السلام) صلح كرد؟ آيا جنگ على(عليه السلام) با معاويه با صلح امام حسن(عليه السلام)سازگار است؟ آيا امام سجاد در قيام هاى زمان خود شركت داشته اند؟ چرا امام رضا(عليه السلام) ولايت عهدى را پذيرفت؟ 8. سياست: در اين بخش مسأله ى مهمّ مشروعيت در قالب پرسش و پاسخ هايى هم چون: تفاوت مشروعيت فلسفى با مشروعيت جامعه شناختى، تفاوت مشروعيت سياسى با مشروعيت فقهى، جايگاه نظريه ى نصب فقيهان در اقوال فقها، سازگارى مسأله ى بيعت با امامان، نظريه ى الهى بودن مشروعيت و بررسى مشروعيت در نظام هاى سياسى اسلامى و غير اسلامى، مورد بررسى و تبيين قرار گرفته است. 9. حقوق: در اين قسمت، مسأله ى نظارت استصوابى (تاريخچه ى آن در دين، وجود آن در كشورهاى ديگر و سازگارى آن با اصل حاكميت مردم) مورد بررسى قرار گرفته است. 10. اينترنت: در اين قسمت پايگاه اطلاع رسانى فقه اسلامى معرفى گرديده است. مطالب و مقالات مجله كه در فرايند خود مورد ارزيابى كارشناسان، اعضاء هيات تحريريه و نظارت سردبير و مدير مسؤول قرار مى گيرد در اين شماره از نظارت و اشراف حضرت آيت الله معرفت نيز (در بخش هاى قرآن و تفسير، دين پژوهى، اديان و مذاهب و مشاوره و تربيت) و حضرت آيت الله مؤمن (در بخش هاى كلام و سياست) و حضرت حجت الاسلام والمسلمين يوسفى غروى (در بخش تاريخ) بهره مند گرديده است.      
 
امیر المومنین(علیه السلام)

أى بُنيَّ! . . . أمسِك عَن طَريقٍ إذا خِفتَ ضَلالَهُ ، فَإنَّ الكَفَّ عَن حِيرهِ الضَّلالَةِ خَيرٌ مِن رُكوبِ الأهوالِ

پسر عزيزم! ... در راهى كه از گمگشتگى در آن بيم دارى ، گام مزن ؛ زيرا خود را از سرگردانىِ گمراهى نگاه داشتن ، بهتر از برنشستن بر مَركب هراس هاست.
تحف العقول، ص 69

طراحي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

  • در نوع خودش بي نظيره
  • خيلي جالبه
  • قابل قبوله
  • چنگي به دل نميزنه
Ajax Loader
تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات است. استفاده از مطالب این پایگاه باذکر منبع بلامانع است.
قم - خیابان معلم - کوچه 12جنب جامعه مدرسین -حوزه علمیه قم تلفن : 37737217-025 نمابر : 37737213-025 کدپستی : - 4466 37185