صفحه اصلی سایت > درباره ما > درباره نشریه
نشريه پاسـخ: www.ntpasokh.ir
فصلنامه تخصصي پاسخ ویژه پاسخ گویی به شبهات دینی و بنيادين، و در راستاي پاسخ گویی متقن وعلمی به شبهات علیه اعتقادات، احکام، فرهنگ و ارزشهای اسلامی ونظام جمهوری اسلامی ایران، پديد آمده است. اين نشريه با ايجاد فضايی مناسب برای عرضه اندیشه دینی و با بهره گيري از دانشمندان و پژوهشگران حوزه هاي علميه در زمینه پاسخ گویی به شبهات، به معرفي جریان های شبهه افکن و مراکز تولید و توزیع شبهه پرداخته و با پاسخ گویی روز آمد به شبهات رایج و نوپدید و در قالب های جذاب برای مخاطب، رویکردي فعّال، تهاجمی و تاثیرگذار را در مواجهه با جريان هاي الحادي، التقاطي، عرفان هاي كاذب، متصوفه و جريان هاي تكفيري در پيش گرفته است.
جامعه هدف نشریه، حوزویان، دانشـگاهیان وتاثیرگذاران عرصـه فرهنگی جامعـه ی اسـلامی می باشـند كه در عرصه هاي «قرآن و علوم حدیث»، «تربیت واخلاق»، «کلام و فلسفه اسلامی»، «فقه»، «تاریخ اسلام و سيرة معصومين عليهم السلام»، «حقوق و فلسفه احكام»، «سیاست و جامعه»، «مباحث زنان و خانواده» و «اقتصاد اسلامی» به آنان ارائه خدمت مي‌شود. نشريه پاسـخ در گذشته با نام «صـباح» در 20 شماره تحت اشراف حضرات آیات سـبحانی، مؤمن و مرحوم آیت‌الله معرفت منتشر می‌گشت.
معاونت پژوهش
معاونت پژوهش مرکز مطالعات و پاسخ‌گويي به شبهات حوزة علمية قم، مهم‌ترين معاونت این مرکز است که وظیفه آن هدايت، مديريت ونظارت بر فعاليت‌هاي علمي و پژوهشي گروه‌های علمی مرکز که شامل گروه ادیان و مذاهب، تاریخ و سیره، تربیت و مشاوره، حقوق و فلسفه احکام، سیاست و جامعه، فقه، قرآن و حدیث، کلام و فلسفه و شـبهه یابی می‌باشد؛ اهم مسئووليت‌ها و فعاليت‌هاي اين معاونت به شرح ذيل مي‌باشد:
1. مديريت و نظارت بر فعاليت‌هاي علمي و پژوهشي گروه‌هاي علمي مرکز، اعم از پاسخ به پرسش‌هاي رسیده، نقد شبهات و ارائه موضوعات برای پژوهش‌ها و انجام پژوهش‌های علمي در قالب تألیف کتاب، مقالات علمی، نرم افزارهای تخصّصی و...
2. برگزاري دوره‌هاي آموزشي براي مديران، دبيران و محقّقان مرکز، با هدف ارتقای سطح علمي و مهارتي اعضاء.
3. مديريت و به‌روزرساني سايت انديشه قم؛ این سایت از سايت‌هاي علمي و ديني معتبر می باشد که ماهیانه بیش از 300000 بازديد کننده را به خود جذب کرده است.
دفتر معاونت:
این دفتر وظیفه پی‌گیری مصوبات، نامه‌ها و دستورات معاونت و برگزاری جلسات آن را به عهده دارد. از دیگر وظایف این دفتر دریافت و ارسال سؤالات و شبهات پرسش‌گران و تقسیم سؤالات بین گروه‌های علمی مرکز جهت پاسخ‌گویی می‌باشد. همچنین تهیه و تکمیل بانک اطلاعات محققین و بانک پرسش‌ها و پاسخ‌ها توسط دفتر معاونت صورت می‌پذیرد.
عرفان كيهاني نام فرقه‌اي است كه مدعي ارتباط با «آگاهي كيهاني» و درمان همه بيماري‌ها بواسطه اتصال با روح القدس است. آغاز فعاليت‌هاي اين فرقه به دهه هفتاد و به ترويج تفكرات فردي با نام محمدعلي طاهري بازمي‌گردد. وي مدعي است كه با شعور كيهاني كه همان روح القدس است ارتباط دارد و اين توانمندي را داراست كه ساير افراد را نيز با چنين شعوري ارتباط داده و بيماري‌هاي جسمي و روحي آنان را درمان كند. روند فعاليت‌هاي اين فرقه ابتدا در پوشش درمان‌گري و از تهران شروع و به تدريج و به موازات اتخاذ شگرد شاگردسازي، در ساير شهرها نيز گسترش يافت. چاپ كتاب «عرفان كيهاني» به قلم مبدع آن، اولين نمود بيروني تغيير رويكرد اين فرفه از درمان‌گري به ترويج ديدگاههاي به ظاهر عرفاني بود كه با مقدمه دكتر اسماعيل منصوري لاريجاني مورد كنكاش و تأمل محافل ديني و علمي قرار گرفت. ادعاها و شبهات مطرح شده از سوي طاهري مانند: ارتباط با روح القدس، درمان همه بيماري‌ها، عرفان آسان و ساده، عرفان ايراني، رسيدن به خدا با اولين اتصال و وحدت با هستي؛ سبب گرديد تا گروهي از دغدغه‌مندان و پژوهشگران در حوزه‌هاي علميه و مراكز پژوهشي، نسبت به آن واكنش نشان داده و در صدد پاسخ‌گويي برآيند. شماره دوم فصلنامه الكترونيكي پاسخ در همين راستا تدوين و در اختيار مخاطبان قرار گرفته است. اميد است كه مرضي حضرت ولي عصر (عجل الله تعالي فرجه الشريف) قرار گيرد. سردبير
 
امیر المومنین(علیه السلام)

أى بُنيَّ! . . . أمسِك عَن طَريقٍ إذا خِفتَ ضَلالَهُ ، فَإنَّ الكَفَّ عَن حِيرهِ الضَّلالَةِ خَيرٌ مِن رُكوبِ الأهوالِ

پسر عزيزم! ... در راهى كه از گمگشتگى در آن بيم دارى ، گام مزن ؛ زيرا خود را از سرگردانىِ گمراهى نگاه داشتن ، بهتر از برنشستن بر مَركب هراس هاست.
تحف العقول، ص 69

طراحي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

  • در نوع خودش بي نظيره
  • خيلي جالبه
  • قابل قبوله
  • چنگي به دل نميزنه
Ajax Loader
تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات است. استفاده از مطالب این پایگاه باذکر منبع بلامانع است.
قم - خیابان معلم - کوچه 12جنب جامعه مدرسین -حوزه علمیه قم تلفن : 37737217-025 نمابر : 37737213-025 کدپستی : - 4466 37185